מה קורה לנו במוח כשאנו אוכלים יותר מדי – חלק ב’

בחלק הראשון של המאמר הצגתי את מנגנון ההתמכרות שמופעל על ידי רכיבי תזונה מסוימים .
מנגנון ההתמכרות, למרות שנשמע כמו משהו “רע” הוא מנגנון רצוי הגורם לנו לחזור על פעולות שוב ושוב, ובעבר גרם לאנשים לחזור על פעולות שתמכו בהישרדות שלהם
היום כשרוב הפעולות שאנו עושים הם פעולות סדנטריות (פעולות בישיבה או שכיבה) חשוב שנבין איך מופעל ופועל מנגנון ההתמכרות על מנת שנוכל לגייס אותנו לטובתנו ולא ניפול להתנהגויות אשר אינם מקדמות את בריאותנו ואיכות חיינו.

תרוץ מצוין לאכילה?
אם האזורים במוח פגועים אז זהו? האם זה אומר שממילא אין מה לעשות ולכן עדיף לאכול משהו. ממש לא, אבל זוהי הבנה  חשובה שיכולה לאפשר לנו שינוי מתוך הבנה עמוקה של המנגנונים הפנימיים ויכולת ההשפעה שלנו עליהם.
הבנת המנגנונים מאפשרת להתייחס לעצמנו בחמלה רבה יותר. אין שום סיבה להלקות את עצמנו על כך שאין לנו כוח רצון או יכולת להתמודד עם המציאות, זהו רק המוח שלנו אשר מגיב לסוכר ומזון תעשייתי כמו מוח של מכור לסם. ולכן ברור שסתם דיאטה לא תעזור. ברור לנו שנגמל מסמים אינו יכול לומר שטויות הסנפה קטנה ודי אלא צריך גמילה, אז מה זה אומר לגבי רק קוביית שוקולד, או רק ביס מהעוגה המדהימה הזו.

אוקיי, אני מכורה, הבנתי את זה כבר מזמן, אבל איך אפשר להתמודד עם ההרגל הזה?
כשמבינים את המנגנון המוחי שמפעיל את עניין האכילה. אפשר מיד להבין כי שום כדור או דיאטת קסם לא ירפאו את העניין, וכדי להירפא ולשנות את ההתנהגות יש לטפל באזורים “הפגועים” במוח. הידע החדש גם מוכיח לנו כי הם ניתנים לשיקום.
ההתמכרות יכולה להיות ברמות שונות מקלילה – את אוכלת קצת יותר ממה שתכננת מול מזונות מסוימים, או קשה – בולמוסי אכילה של אלפי קלוריות. כמובן שגם רמת החשיבה הטורדנית משתנה בהתאם.
שנים האסכולות הטיפוליות ובתוכם אני, לא קראו לילד בשמו: “התמכרות” בגלל חששות שונים, כמו החשש לקבוע עובדה שאינה קיימת ולהשתיל לאדם מחשבה על התמכרות, פן יקרא לעצמו מכור וירים ידיים, ומי אנחנו שנקבע על אדם כמכור או לא, אבל היום כשהמדע מראה את הנתונים, שאני שומעת את הקולות של הלקוחות שלי ושאני מכירה את שינוי התפיסה מתוך עצמי. אי אפשר להתעלם יותר, רוב העולם מכור, על חלק מהאנשים זה משפיע יותר ועל חלק פחות אבל סוכר או מזון מתועש הוא פשוט לא, לא טוב לאף אחד מאיתנו.
כשמסתכלים על האמת בעיניים, כמו שמכור לקוקאין צריך להסיר את הסם, כך מכור לאוכל צריך להוציא מהמערכת את מקור ההתמכרות, בדרך כלל זהו הסוכר , הקמח והמזונות המתועשים. והיום יותר ויותר אנשים שמתחברים לאכילה בריאה מורידים סוכר, קמח ומזונות מתועשים מהתפריט שלהם ומרגישים תחושות של קלילות ושליטה.
חשוב להבין כי אם את מכורה למזון המוח שלך ממש משנה את הפיזיולוגיה שלו אל מול אכילת סוכר ומזון מתועש. החומרים המתועשים מייצרים אצלך שינוי במוח ולכן פעמים רבות את מרגישה “מטורפת” כשאת אוכלת מתוקים, ואלה מילים ממש לא נדירות אצלי בקליניקה.
הדרך היחידה להתרפא היא דיאטה נטולת הרעלים או המסממים, על מנת לבנות מחדש את אזורי קליטת הדופמין במוח ולשקם את קליפת המוח הקדם המצחית.
שינוי תזונתי- חשוב, אך לא מספיק
הידע החדש שמתקבל על המוח, מראה על מוח גמיש שיכול להשתנות. נוירוגנסיס הוא תחום מחקר שמדבר על היכולת שלנו ליצור חיבורים עצביים במוח. הרגל הוא שרשרת חיבורים עצבית שנדלקת על ידי רמז או טריגר.
לדוגמא: למראה עוגה, המוח מפעיל שרשרת חשמלית שתסתיים באכילה, ומכיוון שאזור הספיגה לדופמין פגוע ורמות הקולטנים בו נמוכות, העוגה לא תספיק ואנו נרצה עוד אחת בניסיון להגיע לעונג, שלא יגיע כל עוד האזור הזה פגוע.
המידע הקיים היום מלמד אותנו, כי אפשר לבנות מסלולים עצביים חדשים אשר ייצרו הרגלים חדשים, כך שהרגלים שאינם מקדמים אותנו אינם גזירה משמיים

ניסית פעם לעבור כביש בלונדון?
אנשים שעוברים לגור במדינות בהם נוסעים בנתיב השמאלי מדווחים כי לאחר כמה שנים, הם אמנם עוברים את הכביש בקלות, אך בכל פעם נדלקת מחשבה שמספרת להם לאיזה כיוון להסתכל, כשהם מגיעים לארץ הם מתבלבלים מעט ואז חוזרים לכיוון הארץישראלי
לאחר עוד כמה שנים של תירגול חציית הכביש. הטיית הראש לכיוון הנכון נעשית בצורה אוטומטית וללא כל מחשבה וכשהם מגיעים לארץ, שוב בצורה אוטומטית ובקלות המוח יודע לבחור לאיזה צד להסתכל.
הדוגמא מלמדת אותנו כי הנתיבים העצביים הישנים אינם נעלמים, אך הם מורדמים ויכולים להתבטא כשנבחר. אותו הדבר לגבי כל הרגל שנבחר לשנות.
כדי לשנות הרגל דרוש תירגול חוזר להטמעת הנתיב החדש, כשנתמיד מספיק זמן ביצירת ההרגל החדש הנתיב הישן יושתק – אך לא יעלם.
פעמים רבות, יצרת כבר שינוי משמעותי, את מחזיקות בו לאורך זמן, ואז קורה מהפך ריגשי שמחזיר אותך להרגלים הישנים, ארוע עצמתי שמדליק את הנתיב הישן שחשבנו שכבר נפטרנו ממנו. הפחד שלנו מ”הנפילות” והדיבור הפנימי המנמיך מחזיר אותנו להתנהגות הישנה . הדיבור הפנימי הוא הבעיה ולא “הנפילה” עצמה. כי אם התמדנו מספיק זמן בהרגל החדש משתמר מסלול שניתן לחזור אליו בקלות, למרות “הנפילה. הוא כבר שלנו!!
הנתיבים הישנים לא ייעלמו, אך הם יהפכו לשקטים בעוד הנתיבים שבהם נתחיל להשתמש יעלו עליהם ככל שנשתמש בהם יותר ויותר

אז מה עושים עם כל המידע הזה?

קודם כל, כשמבינים את המנגנון המוחי שמפעיל את עניין האכילה. אפשר להבין כי שום כדור או דיאטת קסם לא ירפאו את העניין, כדי להירפא ולשנות את ההתנהגות יש לטפל באזורים “הפגועים” במוח אשר ניתנים!! לשיקום. כדי לרדת במשקל יש לטפל במוח ואז ההתנהגות החדשה נשמרת. ההתמכרות יכולה להיות ברמות שונות: קלה – את אוכלת קצת יותר ממה שתכננת מול מזונות מסוימים, או קשה – בולמוסי אכילה של אלפי קלוריות. כמובן שגם רמת החשיבה הטורדנית משתנה בהתאם.
אם את מכורה למזון, המוח שלך משנה את הפיזיולוגיה שלו אל מול אכילת סוכר ומזון מתועש ולכן זה לא סתם “עוד ביס”. החומרים המתועשים מייצרים שינוי במוח ולכן פעמים רבות את מרגישה “מטורפת” כשאת אוכלת מתוקים, ואלה מילים ממש לא נדירות אצלי בקליניקה.

ארבעה צעדים לשינוי הרגלים דרך המוח
תזונה
כדי להצליח לייצר את השינוי המבני במוח, חייבים להזין את עצמנו במזון מזין. מינרלים וויטמינים הם החומרים שמדליקים מסלולים של הגברת חילוף החומרים (אפיגנטיקה), אנשים לא מבינים את זה עד הסוף ועדיין חושבים כי קלוריה היא קלוריה ולכן יש להפחית את צריכת המזון, ומתוך הנחה זו מרעיבים את עצמם או אוכלים מוצרי דיאט. בסופו של דבר הם נמצאים בקושי, בסבל ובאיפוק ומדכאים את המסלולים הגנטיים שמגבירים את חילוף החומרים. ההבנה של הדרך בה המוח והd.n.a שלנו עובד יקל עלינו להתמיד ולעשות את הצעדים הנדרשים כדי להכין ולייצר לעצמך את המזונות המתאימים שיביאו למסלולים פנימיים חדשים מהד.נ.א שלך להתבטא.
שימי לב! חשיבות התזונה קריטית בשפעול גנים מגבירי חילוף חומרים, ובשיקום קליפת המוח הקדם מיצחית. כדי למצוא את אלוהים בפרטים הקטנים (עונג) אנחנו צריכים דופמין, תזונה נכונה תאפשר לנו לקלוט את המוליך העיצבי המענג ביותר. אז איכלי פירות וירקות בשביל העונג, לא בשביל הדיאטה. את כבר יכולה להבין שאפילו אם הערך העליון שלך הוא הנאה, שוקולד ממש לא ייתן לך הנאה, הוא אולי ירגיע אותך לזמן מה, אבל תענוג אמיתי תוכלי לחוש רק כשתשקמי את איזורי קליטת הדופמין.

רגשות
ייאוש וחוסר תקווה מחזירים אותנו חזרה למעגל ההתמכרות, רגש קשה הוא רמז למעגל האכילה להתבטא על מנת להשיג עונג ולנטרל את תחושת הכאב הריגשית, אך מכיוון שהאזור האחראי על התענוג פגוע, גם אכילה נוספת לא תצליח לגרום לך לעונג שרצית אלא רק לרגיעה זמנית. ולכן ככל שתגדל היכולת שלנו להתמודד עם רגש ולשהות בו, נצטרך פחות את מנגנון ההתמכרות.
לכן תכנית הרזיה שתאפשר תוצאות לאורך זמן חייבת לתת לך כלים וטכניקות להתמודדות והכלת רגשות ולהעצים את הכוחות והמשאבים הפנימיים שלך.
פעילות גופנית
פעילות גופנית גם היא מייצרת מעגלי התמכרות במוח, ובכך בונה לנו נתיבים בריאים יותר ליצירת תענוג. פעילות גופנית היא הנתיב הקרוב ביותר להישרדות, אם בעבר מנגנון “ההתמכרות” היה מופעל לחטיבת עצים, בנייה, או עבודת אדמה, הדבר הקרוב ביותר שיש לנו היום הוא חדר הכושר. בידקי איך עובד לך לדמיין את עצמך חוטבת עצים או מקוששת ביער בזמן העבודה בחדר הכושר.

מדיטציות
אחד הדברים שדוקטור פיק – ממובילות המחקר למניעת השמנה בארצות הברית. חוזרת עליהם שוב ושוב כיעילים לריפוי מההשמנה וההתמכרות לאכילה הן מדיטציות, כל סוג של מדיטציות.
“הרעש והטרדות של היום יום שלנו, היא אומרת לא מאפשר למוח לשקם את רמות הקולטנים לדופמין”. (אזורי העונג) ולכן גם אם תעשי דיאטה ותאכלי נהדר, כל עוד יהיה לך רעש במוח, הוא לא ישתקם ומעגל ההתמכרות יחזור. “ככל שתתני למוח זמן השתקמות כך תחזור אלייך השלווה, יכולת קבלת ההחלטות שלך וניהול האסטרטגיה שלך לטווח הארוך תשתפר. המדיטציה מאפשרת מנוחה למוח וזמן שיקום.”
דמיון מודרך
דוקטור פיק מדברת על מדיטציות באופן כללי,אין ספק שהתרגשתי ששמעתי אותה והבנתי את ההצלחות שיש לתכנית תנופה מנקודת המבט של המוח. תכנית תנופה נותנת ידע תזונתי והנחיות לתזונה בריאה ונטולת רעלים ומשלבת מדיטציות ותירגול בדמיון מודרך. המוח שלנו מגיב לדמיון כאילו הייתה זאת מציאות. נניח שאת הולכת ברחוב חשוך ומתחילה לדמיין מישהו רודף אחרייך, אני מניחה שזה קרה לך פעם… קצב הלב מתגבר את מתחילה להחיש את צעדייך ואולי אפילו תזיעי מעט. אין אף אחד מאחורייך אבל הדמיון שלך התחיל לייצר מציאות. הדמיון שלנו הוא כלי יוצר, יוצר מציאות. ולכן כשאני מדמיינת הלך מחשבה חדש, תחושות חדשות ומעשים אחרים, אני מתחילה לייצר במוח חיבורים עצביים חדשים.

שינוי שיישאר לטווח ארוך יקרה רק דרך יצירת נתיבים חדשים במוח, כדי לייצר הרגל חדש אנו חייבים להסיר את החומרים הרעילים והמטשטשים, לקבל תמיכה רגשית בתהליך( עד ליצירת ההרגלים החדשים ) ולבנות הרגלי מחשבה והתנהגות חדשים. כדי להטמיע את ההתנהגות החדשה עד שהיא תהפוך לאוטומט שלנו, יש לתרגל ולתרגל שוב ושוב.

הדרך הטובה ביותר לייצר התנהגות היא לדמיין אותה ולכן השימוש בדמיון ככלי מרפא ויוצר מציאות חדשה הוא קריטי לכל תהליך של שינוי ולירידה במשקל בפרט.

כשמבינים ששינוי חייב צריך להיעשות ברמה המוחית, ניתן לגייס יותר זמן וסבלנות לתהליך ולא לצפות לשינוי שיקרה אתמול, הירידה במשקל היא תוצר לוואי של ייצור חיבורים עצביים חדשים במוח.
לא מדברים פה על ירידה במשקל, אלא על תהליך של שיקום המוח על מנת שתוכלי לחוות את החיים במלואם ולחוות רגעי עונג רבים יותר בלי להזדקק לערימות של סוכרים ושומנים מתועשים.

רוצה לשמוע עוד ולהתחיל לקבל כלים לשינוי, בואי לשמוע אותי ב13.12.13 בסדנת בוקר. שתייצר לך את החיבורים עיצביים חדשים ונתיבים שיקחו אותך לירידה במשקל

כל הפרטים כאן 

שתפו...

תגובות

Speak Your Mind

*