אפשר לרזות גם ביום כיפור

“כשאני לא אוכלת כמה שעות,כולי מתחילה לרעוד.

חייבת לאכול משה כל כמה שעות…”

שתיקה. תובנה.

משהו בה מזדקף.

בעצם…

הרי ביום כיפור, אני צמה

אין בי שום חולשה.

עושה את זה

ואפילו די בקלות.

 

עד לפני כמה שנים כיפור היתה חגיגה אפיקורסית עבורי

אני לא אפרט, אבל היה שם את כל מה שאתם יכולים לדמיין.

זוכרת את עצמי ליל כיפור אחד

הלומה.

לוקחת את האופניים וטסה הביתה

בורחת מהרעש, מהאוכל, מהשקר

מבינה כיפור.

וכל כך רוצה לצום.

רגע כזה של חיבור בין מחשבה לרגש

אי אפשר לעצור.

זה לא קרה בבת אחת

זה היה תהליך שנבנה

ושיאו היה בלילה התל אביבי הזה

על האופניים.

בגיל 30 פלוס הצום הראשון שלי,

ומאז יום כיפור הפך למקור כח לעוצמה.

יום בו אפשר לנפץ אמונות עתיקות

על אוכל, על רעב, על יכולות פנימיות

יום שבו אפשר לראות כמה עוצמות יש בנו.

וכמה נעים להיות לפעמים ללא סימני שאלה.

 

סדנאות צומות למינהם הפכו נפוצות, ניקוי כבד,יום מיצים ואחרות.

יש משהו מאד מעצים בימים שכאלה

יום כזה יכול להיות קרש קפיצה לשינוי אורח חיים.

בכל שנה בכיפור נותנים לנו את ההזדמנות הזו

השאלה היא, איך למנף את היום הזה לשינוי.

אז הנה כמה טיפים שיוכלו לעזור לכם.

 

כיוונון מנגנון הרעב והשובע

לפני כמה שנים הגיעה אליי אישה ששקלה למעלה מ 120 קג’. היא הגיעה אליי כי שמעה שאני עושה NLP לדיאטה. אני מודה שאז לא ממש ידעתי מה אני עושה, בטח לא כמו שאני יודעת היום. והיא סיפרה לי שלפני כמה שנים ברוסיה היא עשתה סדנת NLP ודיאטה בה אמרו לה לא לאכול עד שמרגישים רעב. סיפרה שהיו אנשים שלא אכלו שבוע, אפילו עשרה ימים עד שלא חזר איתות הרעב. זה נשמע נוקשה, יחד עם זאת אני יכולה להבין את ההגיון. יש תקופות בהן אפשר להגיע למצב שאין שום תחושת רעב ושום תחושת שובע. יש הרגשה תמידית של חוסר סיפוק ורצון לאכול. רק צום עד הרגשת רעב יכול לסדר את המערכת מחדש.

נ.ב לסעיף זה, אם אתם עושים הרעבה ליותר מיום וקצת, עשו זאת בליווי איש מקצוע, מנסיון עבר, לעיתים תיתכן בעיה רפואית שלא מאפשרת הרגשת רעב.

יום כיפור הוא הזדמנות מצויינת לסנכרן את מנגנון הרעב והשובע.

אבל… אי אפשר לעשות את זה עם עוגה ותה אחרי הצום. כשהסוכר נכנס שוב למערכת, הגוף מתבלבל שוב, נוצרת רכבת הרים פיזיולוגית וריגשית ותוך שניה תחזרי ללופ המוכר, הסכר יפתח ותרצי לאכול עוד ועוד.

אז מה כן ?

1. בידקו את תחושת הרעב שלכם, יש סיכוי סביר שתחושת הרעב חלפה לה. במקרה כזה תוכלו לשתות הרבה מים ותה צמחים (לא ממותק), ללכת לישון ולקום בבוקר עם שיר חדש בלב ותחושת רעב מדגדגת.

2. אם תחושת הרעב כבר קיימת, איכלו ארוחה קלה שמורכבת מירקות חיים או מבושלים ומעט אגוזים או טחינה. אל תתפתו למזונות מעובדים או מעושרים במלח וסוכר. תנו למערכת שלכם יכולת הקשבה ודיוק. ברגע שמזונות מעובדים נכנסים לתמונה, המערכת משתגעת חזרה ורוצה עוד ועוד סוכר ומלח.

יום כיפור הוא הזדמנות מצויינת לבדוק אמונות לגבי אוכל ואכילה.

אנחנו חיים בעולם של שפע, עם תודעת חסר, מפחדים שיגמר, מפחדים להישאר רעבים, עסוקים איפה ואיך נאכל את הארוחה הבאה, קונים כמויות במבצע. כנראה שמדינה בהשרדות קיומית מפתחת תודעה שכזו. לפני כמה חודשים לקוחה יקרה אמרה לי את הדברים האלה.” אני לא מבינה, את מדברת על שפע ורגיעה, אבל כשאני מסתכלת על אמא שלי, היא שרדה מלחמות, ולכן אוגרת אוכל ונמצאת בתודעת הישרדות כל הזמן, לחוצה שלא יחסר. אבל היא כמעט בת 100 ועדיין חיה. ושאני מביטה מסביבי, אני רואה כל כך הרבה אנשים צעירים יוצאים מהעולם, יחד עם כל השפע.” עבורי, זו היתה דוגמא מצויינת לכך שכדי לשרוד כדאי להתאים את האמונות שלנו לעידן בו אנו נמצאים. מה שהכי בטוח בינתיים שהכל כל הזמן משתנה ומהר. ולכן חשוב להתאים את האמונות שלנו על העולם לתקופה בה אנו חיים. לקחת בנק אמונות מהורינו וסבינו אל תוך עולם של שפע. יוצר השמנת יתר תחלואה וצרות אחרות.

צום הוא חוויה מצוינת בה אנחנו יכולים לבדוק מחדש את האמונות שלנו. האם באמת אנחנו לא מסוגלים להיות כמה שעות בלי אוכל? האם באמת שלא אוכלים כמה שעות חשים חולשה? האם באמת הרצון לאכול לא עובר וחוסר השקט נשאר שם לתמיד? האם באמת אתם חסרי שליטה מול המזון? האם באמת כשבא לכם עכשיו משהו אתם חייבים לקחת אותו? והאם באמת כשמגיעה מחשבה על אוכל היא חייבת להענות?

מזמינה אתכם לעשות רשימה של אמונות שיש לכם לגבי עצמכם והאוכל כבר עכשיו (אל תעשו את זה קרוב מדי לזמן הצום). שימו ליד כל משפט סימן שאלה ובידקו את המשפטים לאחר הצום, כתבו את האמונות החדשות שנוצרו.

יום כיפור הוא הזדמנות מצויינת לבחון איך אנחנו עושים את זה.

NLP מתבסס על מודלינג. ריצארד בנדלר וגון גרינדר יוצרי הNLP : צפו באנשים מצליחים בתחומם ואמרו להם : “אתם תראו לנו מה אתם עושים ואנחנו נספר לכם איך אתם עושים את זה”. מזמינה אתכם לחקור את ההצלחה שלכם במהלך הצום. לבדוק איך הצלחתם להתגבר על האתגרים במהלך היום הזה. מה אמרתם לעצמכם?, אילו תמונות ראיתם בדמיונכם?, אילו קולות שמעתם ששיכנעו אתכם להמשיך בצום? , אילו דברים עשיתם?, על מה כן חשבתם כשלא חשבתם על אוכל?

אם אתם כותבים במהלך הצום , תוכלו לרשום לעצמכם, איך הצלחתם.

את אסטרטגיות ההצלחה הללו תוכלו לאמץ לעצמכם בהמשך.

יום כיפור הוא הזדמנות להזכיר לעצמכם את העוצמות שלכם.

אתם יכולים לצום. נכון?

צום קל.

 

 

 

 

 

 

 

 

שתפו...

תגובות

Speak Your Mind

*