נתקעתם בירידה במשקל – העזרו בדמיון!

רבים מבינים היום כי אכילת יתר היא סימפטום לבעיות רבות ומגוונות, יחד עם זאת ממשיכים לעשות דיאטות שונות לירידה במשקל, נדמה היה כי ההתעסקות באוכל מחברת את כולם ואת הנשים בפרט, ללא קשר לגיל, מעמד חברתי, ואפילו ,וזו אולי ההפתעה, אפילו ללא קשר למשקל. אנשים במשקלים שונים כולם יחד מתעסקים בירידה במשקל והתוצאה פעמים רבות מאכזבת ומתסכלת.

מה גורם לירידה במשקל להיעצר?

בתת מודע שלנו יש כמות עצומה של מידע, מכיוון שאנו חשופים למידע כל כך גדול ביום יום שלנו, יש תהליכים אוטומטיים –לא מודעים, שמנהלים את שיגרת יומנו, האוטמוטים שגורמים לנו לקחת עוד פרוסת עוגה למרות שנשבענו לעצמנו להפסיק, הם אלה שמריצים אותנו למקרר בכל פעם שאנחנו כועסים או עצובים או סתם משועממים.הגישה השמרנית לירידה במשקל מדברת על מתן תפריטים מאוזנים ,תפריט מאוזן ומתן ידע תזונתי חשוב מאוד לשומרים על משקלם , יחד עם זאת כשלא ניתן לעמוד בתפריט לאורך זמן ללא חשיבה טורדנית,כשמתאפקים בסבל רב, שומרים מעט ובסוף נשברים, כשנכשלים ונכנסים להלקאה עצמית, וזלילה נוספת, לעיתים בבולמוסים כדאי לנסות עוד זוית.

 כשהאוטומטים האלה גורמים לנו לתקיעות ומשאירים אותנו הולכים במקום אפשר להיעזר בNLP ודמיון מודרך.

הNLP מציע שבמקום האשמה והלקאה עצמית, נבין כי בפנים יש חלק שלא מאפשר לתהליך לקרות, חלק ששומר עלינו , ניתן להסתכל על ההשמנה כאל אתגר התפתחותי, כשנבין את מקור הבעיה ונטפל בה, יהיה לנו קל הרבה יותר לעמוד בכל סוג תפריט שנבחר.

והנה כמה דוגמאות שיבהירו למה אני מתכוונת :

אופיר בת 40 נשואה ואם לתאומים. סובלת מעודף משקל. כשניתחנו את מהלך השנים האחרונות, התברר כי אופיר סבלה בעבר מדיכאון עמוק ובשנים אלה ירדה במשקל באופן קיצוני. מאז כל ירידה במשקל מחוברת אצלה עם פחד עמוק לחזור לתקופה הדיכאונית. המשוואה שלה היא: רזון שווה לדיכאון. בעזרת כניסה לעולם הדימויים של ענת שינינו את המשוואה ועכשיו משקל תקין שווה לשמחה ואיכות חיים. בהדרגה ירדו הבולמוסים הליליים שלה והיא החלה לרדת במשקל.

שירי בת 35 רווקה עובדת בחנות ספרים. סובלת מהשמנת יתר .כל השנים עשתה מה שמצפים ממנה, עד שלא ידעה מה היא באמת רוצה,היא חשה תסכול עמוק וחוסר מימוש עצמי. בכל פעם שהייתה מתחילה תהליך  ירידה במשקל, עם הביס הראשון המיותר בעיניה היתה שוברת את הכלים ונתקפת בבולמוס של ייאוש עצמי. כשבדקנו את האמונות של שירי, התברר כי האכילה המוגזמת היא מעין מרד בהוריה התובעניים.
במהלך הטיפול ניהלנו שיחות עם הוריה בדמיון, שם אמרה להם את מה שחושבת והתמודדה מול הכפייה והחינוך המוקפד שלהם. היא ראתה אותם מחבקים אותה ואומרים לה עד כמה היא מוצלחת ומוכשרת, עד שמיום ליום האמינה בכך בעצמה, יותר ויותר הצליחה לבטא את עצמה מול הסביבה, כך שרגשות התסכול פחתו ועמם פחת הצורך להתנחם באוכל. בהמשך התהליך, אחרי שנים בהם התחבאה, שירי יצאה החוצה, קבלה חיזוקים ומחמאות וקצת נבהלה. תת המודע לא התגייס להמשך ירידה במשקל ,הוא עדיין שמר על שירי מפני פגיעה ,כך שברחה מהאהבה והפרגון שקיבלה מהסביבה חזרה אל האוכל. במפגשים הבאים עבדנו על קבלה עצמית ועל האפשרות להיות נאהבת, שירי בנתה לעצמה חוויות של ילדה ונערה נאהבת וכך למדה כיצד להתנהג עם אהבת הסביבה, מיום ליום התקלפה שירי מיותר ויותר שכבות של שומן והחלה להתחבר לתחושות הרעב והשובע שלה, שגם הן קשורות לרצון האמיתי והמדויק שלנו.
הNLP הוא טיפול קצר מועד שמשתמש בדמיון ככלי עיקרי, מתוך ידיעה כי כשאנו מדמיינים משהו הגוף והפיזיולגיה הפנימית שלנו חווים זאת כמציאות . לדוגמא אם אלך ברחוב ואדמיין שמשהו רודף אחרי, דופק ליבי יעלה ואזרז את צעדיי, וכל זאת רק לדמיון הסיטואציה.
בעזרת הכוונה למקומות הנכונים, ניתן ליצור לעצמנו עבר מוטבע שונה.. אפילו עבר של אדם רזה .

 

שתפו...

תגובות

Speak Your Mind

*