מה זה NLP ?

תרחיש ראשון , לפני טיפול  NLP לחיזוק ביטחון עצמי :

היא יושבת מול הבוס , מבוהלת, לא מגיע לי, היא חושבת לעצמה , ומה הוא צריך אותי בכלל הוא יכול להשיג אלף כמוני. “מה דרישות השכר שלך”, הוא שואל..

“אתה יודע, כמו שנהוג בשוק”, .. מגמגמת ..
“את יודעת שהמצב בשוק קשה עכשיו” ,
“כן, כן בטח”, עונה במבוכה לא משנה, אני מבינה…

היא נכנסת הביתה מתוסכלת, כועסת על עצמה, אני חייבת לאכול משהו היא אומרת ויודעת ששוב דפקה את הירידה במשקל.

מה זה NLP?

NLP היא שיטה שפותחה בארצות הברית על ידי ריצארד בנדלר, פסיכותרפיסט, מתמטיקאי ואיש מחשבים וג’ון גרינדר בלשן במקצועו. יחד הם חקרו אנשים מצטיינים בעבודתם ואת מחקרם הפכו למודלים להצלחה ומצוינות. הלים התפתחו מתוך תחומים מדעיים כמו מדעי המוח, בלשנות פסיכולוגיה וסוציולוגיה. המודלים הם תהליכי הNLP המותאמים למטרת המונחה, לרצונו ולצרכיו. ומתבססים על הנחת היסוד, כי כל דבר שאדם אחד יכול לעשות יכול אדם אחר ללמוד וליישם בחייו . גישת הNLP מאפשרת להשיג גמישות מחשבתית והתנהגותית דרך שינוי החוויה הרגשית.

n -Neuro -זהו החלק הנוירולוגי, העיצבי – תהליכים עיצביים במוח שתפקידם לקלוט שדרים בכל החושים , לעבדם ולתרגמם לחוויות.

l -Linguistics – זהו החלק של השפה – יש חשיבות עצומה לבחירת המילים , הדרך שבה אנו בוחרים את המילים מעידה על הדרך שבה אנו מסתכלים על המציאות, ועל הדרך בה דברים מסודרים בתת מודע שלנו, דרך שינוי השפה ניתן לשנות מציאות.

p -Programing – “תכנות” מוחנו מתוכנת בצורה מסוימת להתנהגויות מסוימות, בתוכנות ניתן לזהות את ה”באג” , המסלול אשר מפריע להתפתחות שלנו ולשנותו.

תרחיש שני, אחרי NLP לחיזוק ביטחון עצמי :

היא יושבת מול הבוס, בטוחה בעצמה, יודעת כי היא חיונית, מעריכה ויודעת את כל הצעדים האחרונים שנקטה לטובת המערכת. “מה דרישות השכר שלך ” הוא שואל.. ”

אני רוצה העלאה של 10% , והטבה בתנאים הסוצייאלים עונה ברוגע.

” את יודעת שהמצב בשוק קשה עכשיו.. הוא מנסה .. אני יודעת, ועל כן כדאי לכם להשאיר אותי במערכת , היא עונה בביטחון, אני חוסכת לכם אלפי שקלים בשנה ואתה יודע את זה , היא מחייכת .”

כן..” הוא אומר “אז כמה בדיוק את רוצה?

היא חוזרת הביתה מחייכת, מלאת שמחה ניגשת בריצה אל הילדים ומחבקת אותם בחוזקה , אמא קיבלה העלאה היא מתלהבת ,

עכשיו היא כבר בכלל לא חושבת על המקרר או על הירידה במשקל.

איך ה NLP קשור לשיפור ביטחון עצמי, העצמה אישית או ירידה במשקל?

גישת ה-NLP יושמה בארה”ב וברחבי העולם במגוון יישומים אישיים ועסקיים והביאה חברות וארגונים רבים להתפתחות ולהצלחה.

ה- NLP   היא טכנולוגיה מתקדמת של תקשורת , טכניקה מובנית המסתייעת בדמיון על מנת להוביל את המונחה למטרה אשר בה חפץ, שפור התקשורת הפנימית בין האדם לבין עצמו תגרום להקשבה גבוהה יותר לצרכי רעב ושובע, כך שהגוף יכוונן לאורח חיים בריא ומתוך אורח חיים בריא תהיה ירידה במשקל.

הNLP מספק לנו ארגז כלים שנוצר מתחומים מדעייםם שונים העוזר לנו לשנות דפוסי התנהגות על מנת להשיג את המטרות שלנו. לכל אחד מאתנו דרך שונה וייחודית לראות ולחוות את המציאות. אנו קולטים את  העולם דרך החושים ,מכיוון שהעולם מכיל מידע רב מאוד,כל אדם קולט מסנן ומעבד את החוויה בצורה שונה ,יש שונות רבה בין אנשים בדרך הקליטה שלהם את החוויות. אנשים מסויימים יישימו דגש רב על מה שהם רואים, אחרים ישימו לב דוקא למה שהם שומעים או חשים. ניתן לשנות אספקטים רבים בקשר לחוויה על ידי התייחסות אחרת לקליטת הארוע, סינון הארוע או עיבודו, כך שניתן לשנות את הרגש לגבי החווייה וכך גם את מהות החוויה עצמה.חוויות רבות בחיינו נמצאות כחוויות מכוננות, שמשפיעות על חיינו, הן מאוחסנות ברמה הלא מודעת ומשפיעות מאוד על חיינו, ברב המקרים חוסר הצלחה בירידה במשקל קשור לחוויה פנימית אשר תהליך ירידה במשקל מדליק אותה וגורם לכאב, על מנת להימנע מהכאב והחוויה התת מודע אינו מסכים לירידה במשקל וכך יהיו נסיונות רבים וכשלונות רבים לרדת במשקל , בעזרת תהליכי -NLP  ניתן לבדוק את דרך הקליטה של החוויות הגורמות לנו לתקיעות ולייצר קליטה ועיבוד מתאימים  יותר למטרות שלנו, ה NLP מאפשר לנו  לראות אפשרויות נוספות. ראיית אפשרויות נוספות מאפשרת גמישות במהלך החיים וכך ניתן ליצור שיתוף פעולה עם התת מודע ולקדם ירידה במשקל.